سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨

پارسی |English  چاپ        ارسال به دوست

حجم آب دریاچه ارومیه به ۳.۶۱ میلیارد متر مکعب رسید

رشد ۶۲ سانتی متری تراز دریاچه

تراز سطح آب دریاچه ارومیه به رقم ۱ هزار و ۲۷۱ متر و ۳۶ سانتی متر رسیده که نسبت به سال گذشته با رشد ۶۲ سانتیمتری روبرو بوده است.

به گزارش اخبارنوین به نقل از میزان، وضعیت دریاچه ارومیه در ۲۶ فروردین‌ماه سال جاری حاکی از آن است که تراز سطح آب دریاچه ارومیه به رقم ۱ هزار و ۲۷۱ متر و ۳۶ سانتی متر رسیده که نسبت به سال گذشته با رشد ۶۲ سانتیمتری روبرو بوده است.

این درحالی است که با افزایش هر سانتی متر تراز، حدود ۲۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه می‌شود.

همچنین وسعت این دریاچه با رشد ۵۹۲.۶۷ کیلومتر مربعی به رقم ۲ هزار و ۸۶۹.۵۳ کیلومترمربع رسید که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که حجم آب دریاچه تا ۲۵ فروردین ماه سال جاری با رشد ۱.۶۲ میلیارد متر مکعبی به ۳.۶۱ میلیارد متر مکعب رسیده است البته حجم آب دریاچه در دراز مدت ۱۶.۰۸ میلیارد متر مکعب بوده است.

لازم به ذکر است که در راستای احیای دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۳ تاکنون سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده که از این میزان، یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون متر مکعب مربوط به سال آبی ۹۸-۹۷ است.

این درحالی است که در فروردین‌ماه سال جاری ۵۶۰ میلیون متر مکعب آب از سد‌های استان به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است.

گفتنی است از سال ۱۳۹۳ تاکنون دولت برای احیای دریاچه ارومیه و لایروبی انهار ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال به این سازمان تخصیص داده که متناسب با این اعتبارات ۱۱۳ کیلومتر از رودخانه‌های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه و ۲۹۰ کیلومتر از انهار لایروبی شده است.


١٢:٠٠ - 1398/01/26    /    شماره : ٣١٥٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

 

 

 

 

کلیه حقوق نزد پایگاه خبری اخبار نوین محفوظ
می باشد.