پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩

پارسی |Englishتاریخ خبر : 1398/07/16 , زمان درج خبر :١٢:٥٠
رضا برجی:

رمز ماندگاری کمان، عشق مطلق بود

رضا برجی عکاس دفاع مقدس در نخستین نشست «با همستان» گفت: در زمانی که همه جنگ را آسمانی تفسیر می‌کردند و درشت می‌نوشتند، نشریه کمان به معنای واقعی کلمه جنگ را درست به رشته تحریر درآورد.

به گزارش اخبارنوین به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، نخستین نشست «با همستان» با هدف هم‌اندیشی و نشست صمیمی فعالان فرهنگ و هنر، مبلغین و فعالان عرصه هنر انقلاب در ساختمان سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

این نشست با حضور محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، محمدمهدی دادمان قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات مقاومت حوزه هنری، هدایت الله بهبودی نویسنده دفاع مقدس و پژوهشگر انقلاب اسلامی، رضا برجی عکاس جنگ و مستندساز، حسین دهباشی فعال فرهنگی و پژوهشگر و اعضای هیئت تحریریه نشریه کمان برگزار شد.

در این مراسم مرتضی سرهنگی درباره نشریه کمان گفت: کمان نشریه ای بود که با هدف ثبت وقایع دفاع مقدس و آشنایی مردم با ادبیات مقاومت ایجاد شد. من در کمان به معنای واقعی کلمه، معنای کار گروهی را درک کردم، به قدری اعضای تحریریه کمان در هم تنیده بودیم که بدون هم امکان نداشت کمان برای شماره بعدی آماده چاپ شود. با نظمی که آقای بهبودی به کار بخشیده بودند در مدت ۲۰۰ شماره که کمان منتشر شد به جز یک مورد همیشه سر وقت به دست مخاطبین رسید، آن یک مورد هم فوت مادر آقای گودرزیانی بود که به دلیل وابستگی و در هم تنیدگی ما در زمانی که ایشان به دلیل این واقعه نتوانست در دفتر مجله حاضر شود ما هم نتوانستیم آن شماره را در نبود ایشان به چاپ برسانیم. نبود یکی از ما باعث اخلال در کار می‌شد.

وی ادامه داد: ما در کمان به دنبال خلق شاخصی برای ادبیات انقلاب اسلامی بودیم، ادبیاتی ساده، قابل فهم و جذاب که بتواند مخاطبین را هم نسبت به اتفاقات آگاه سازد و هم از بُعد ادبی آنها را جذب کند. آنچه که در کمان اتفاق افتاد یک نگاه ساده به انقلاب بود، نگاهی که همه ما آن را دوست داشتیم و دوست داریم. ادبیات انقلاب و دفاع مقدس یک سرمایه ملی است، نباید تصور کنیم که همه سرمایه ملی ما در عسلویه جمع شده بلکه همین ادبیات، همین خاطرات و کتاب‌های انقلاب و دفاع مقدس نیز سرمایه به حساب می آید. باید کسانی باشند که این سرمایه‌ها را جمع کنند، ببرند در جایی ثبت کنند تا برای آیندگان ماندگار شود.

حسین دهباشی پژوهشگر و مستندساز نیز درباره نشریه کمان گفت: من هیچگاه توفیق نداشتم که در چنین جمعی و در کنار چنین انسان‌های بزرگی همکار باشم. من در زمانی که نشریه کمان منتشر می‌شد مخاطبی ساده بودم که با اشتیاق آن را می‌خواندم و کمان عجیب مسیر زندگی و خط فکری من و هم‌نسلانم را عوض کرد. من از آقای سرهنگی پرسدیم که تیراژ این نشریه چقدر است و ایشان گفتند که ۲ هزار تا ۲ هزار و پانصد نسخه، من به جد اعتقاد دارم تاثیری که کمان بر نسل ما گذاشت چیزی نزدیک به ۱۵ هزار نسخه تیراژ بود. نشریه کمان منطبق با تفکراتی جلو رفت که از زمان و نسل خود بسیار پیشرو تر بود و نوع نگاهش به دفاع مقدس به دور از خط‌کشی‌های سیاسی بود و تنها در مسیر ادبیات و فرهنگ حرکت می‌کرد.

رضا برجی عکاس و مستندساز نیز در این جلسه درباره نشریه کمان گفت: نشریه کمان نشریه ای بود که با عشق نوشته می‌شد، با عشق به چاپ می‌رسید و همین عشق بود که کمان را ماندگار کرد. کمان تنها دفتر مجله ای بود که آبدارچی نداشت، از ابتدایی‌ترین کارها را همین ۵ نفر انجام می‌دادند، از همین رو چنان این بزرگان در کنار هم به تولید این نشریه همت داشتند که تلاش‌های آنها کمان را از همه نشریات متمایز می‌کرد. در زمانی که همه جنگ را آسمانی تفسیر می‌کردند و درشت می‌نوشتند، نشریه کمان به معنای واقعی کلمه جنگ را درست می‌نوشت و آیینه ای حقیقت‌گوی از اتفاقات و رویدادهای جنگ بود. جوانان در جبهه‌ها آن گونه که بازگو می‌کرد آسمانی نبودند، همه ابعاد را با هم در کنار هم داشتند، شوخی‌ها، تفریح‌ها و حتی عبادت آنها مانند ما بود، انسان‌هایی عادی اما در همه کارها رضایت خدا را مد نظر داشتند. کمان چنان این انسان حقیقی را به رشته تحریر درآورد که مخاطب، ادبیات و مفهوم آن را باورپذیر دانست و از همین رو پذیرای آن بود.

در پایان این مراسم از مرتضی سرهنگی، هدایت الله بهبودی، محمود جهان‌بخت، سعید صادقی، کوروش پارسا نژاد و احد گودرزیانی تقدیر شد و آنها با حاضرین در این نشست عکس یادگاری گرفتند

نسخه چاپي    ارسال به دوست

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

 

کلیه حقوق نزد پایگاه خبری اخبار نوین محفوظ
می باشد.