دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩

پارسی |Englishتاریخ خبر : 1398/07/22 , زمان درج خبر :٠٩:٠٠
کمبود نقدینگی از حرف تا واقعیت؛

بنگاه داری شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو+جزئیات

یکی از ایرادات وارده به عملکرد شرکت های خودروسازی، هزینه کرد و سرمایه گذاری منابع مالی در بخش های غیرتولیدی و غیرمرتبط با حوزه خودروسازی است. این در حالی است که به اذعان خود شرکت های خودروسازی، اصلی ترین مشکل جدی این شرکت ها، نقدینگی است.

به گزارش اخبارنوین به نقل از پایگاه خبری تحلیلی خط بازار، یکی از ایرادات وارده به عملکرد شرکت های خودروسازی، هزینه کرد و سرمایه گذاری منابع مالی در بخش های غیرتولیدی و غیرمرتبط با حوزه خودروسازی است. این در حالی است که به اذعان خود شرکت های خودروسازی، اصلی ترین مشکل جدی این شرکت ها، نقدینگی است.

اگر نگاهی به شرکت های سرمایه گذاری تابعه شرکت های خودروسازی بیندازیم، با طیف متنوعی از فعالیت ها مواجه می شویم که بعضا هیچ ارتباطی با خودروسازی ندارند. به طور مثال"شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو"یا همان ایکیدو، به‌عنوان تنها هلدینگ سرمایه گذاری ایران‌خودرو، ضمن سرمایه‌گذاری و اعمال مدیریت در برخی شرکت‌های تولیدی قطعه‌سازی صنعت خودرو، در بخش های مختلفی از جمله صنعت لیزینگ، بانکداری، بیمه و ... فعالیت دارد.

این شرکت سرمایه گذاری در حدود 13 شرکت تابعه و 9 شرکت وابسته دارد که موضوع فعالیت آن به شرح زیر است:

همان طور که از جدول بالا مشخص است، ایران خودرو به واسطه شرکت گسترش سرمایه گذاری در بخش های مختلفی از جمله، لیزینگ، بیمه، بانک، فعالیت های تجاری و ... در حال فعالیت است که با توجه به رسالت اصلی یک شرکت خودروسازی، چندان محلی از اعراب ندارند. آن هم در شرایطی که شرکت های خودروسازی به طور جدی با مشکل منابع مالی مواجه هستند.

این در حالی است که در بخشی از حوزه ها از جمله بیمه و تجارت چندین شرکت به طور موازی فعالیت می کنند. همچنین اگر دقیق تر وضعیت سهام این شرکت مورد بررسی قرار گیرد، به وضوح مشخص است که گاها همین شرکت ها نیز سهام شرکت های یکدیگر را خریداری کرده اند و لذا یک روابط تو در تو پیچیده برقرار است. اینجا است که نظارت بر شرکت های خودروسازی قدری دشوار می شود.

نسخه چاپي    ارسال به دوست

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

 

کلیه حقوق نزد پایگاه خبری اخبار نوین محفوظ
می باشد.