تاریخ خبر : 1398/09/09 , زمان درج خبر :١٦:١٠
گفت و گو با رییس مرکز ملی تایید صلاحیت ایران؛

در پی موفقیت این مرکز در ارزیابی همترازی اتحادیه آسیا - اقیانوسیه

ارزیابی همترازی اتحادیه تایید صلاحیت آسیا-اقیانوسیه پس از گذشت چهار سال از ارزیابی اولیه،به منظور تمدید عضویت های کسب شده در اتحادیه تایید صلاحیت آسیا-اقیانوسیه و مجمع بین المللی تایید صلاحیت، توسط 3 ارزیاب همتراز در زمینه های سیستم مدیریت کیفیت(QMS)، سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی(FSMS) و سیستم مدیریت انرژی (EnMS) صورت می گیرد.

به گزارش اخبارنوین به نقل از سامانه ملی استاندارد، مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، اخیراً توسط تیم ارزیابی همترازی اتحادیه تایید صلاحیت آسیا-اقیانوسیه مورد ارزیابی قرار گرفت و  موفق به تمدید عضویت های کسب شده در اتحادیه تایید صلاحیت آسیا- اقیانوسیه و مجمع بین المللی تایید صلاحیت شد.

در همین زمینه با علیرضا خاکی فیروز، رییس مرکز ملی تایید صلاحیت ایران گفت و گو کردیم که متن آن  از نظرتان می گذرد...

تعریف شما از تایید صلاحیت چیست؟

تایید صلاحیت، یک ابزار به رسمیت شناخته شدن جهانی را ارائه می دهد که نه تنها ریسک های مربوط به عملکرد های داخلی کسب و کارها را ارزیابی و کنترل می کند، بلکه محصولات و خدماتی را که کسب و کارها در بازار ارائه می نمایند نیز مورد بررسی قرار می دهد.

این مرکز چه نقشی در کیفیت و استاندارد دارد؟

تایید صلاحیت یک نقش بسیار مهم در کاهش هزینه های تجارت و انجام کسب و کارها، ارتقا، انتقال فن آوری و افزایش سرمایه گذاری ایفا می کند. تایید صلاحیت همچنین کسب و کارها را برای ادغام در زنجیره های تامین جهانی، توانمند می سازد به شکلی که آنها می توانند کیفیت محصولاتشان را از طریق یک زبان فنی مشترک مورد نیاز برای ایجاد اعتماد میان شرکای کسب و کار، اثبات نمایند.

جنبه های بین المللی این مرکز چه تاثیری در توسعه تجارت دارد؟

تایید صلاحیت با اتکا به استانداردهای توافق شده بین المللی، به زنجیره های تامین ارزش افزایی می کند، به این شرط که کسب و کارها در جست و جوی بیشترین ارزش و رعایت شرایط قراردادی هستند در حالیکه یک سطح مناسب از اطمینان که در آن محصولات، مشخصه های فنی را تامین کرده و برای استفاده، ایمن هستند را حفظ می کنند.

در حال حاضر با توجه به پیچیدگی زنجیره های تامین ، اطمینان مجدد به اندازه گیری ها ، آزمایش ها، بازرسی ها و گواهی کردن ها که در سایر حوزه ها یا بخش های بازار انجام شده اند، ضروری است بدون داشتن یک سطح قابل قبول از اطمینان ، تبادل آزاد کالاها و خدمات به وسیله موانع فنی یا سطوح مختلف کیفیت دچار مشکل می شود، در نتیجه هزینه ها برای واردکنندگان و مصرف کنندگان افزایش می یابد.

 از آنجا که نهادهای ارزیابی انطباق اغلب سازمانهای سود محور هستند ، تایید صلاحیت ، شایستگی فنی این سازمانها را ارزیابی و اظهار می نماید تا اطمینان به نتایج فعالیت و داده های آزمایش آنها تامین شود.

نگاه قانون به این مرکز چگونه است؟

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) با توجه به رسالت مهم خود در زندگی روزمره و حسب وظیفه ذاتی خود شرایط لازم را برای شناسایی بین المللی گزارش ها ، ارزیابی ها و گواهی های انطباق ایجاد می نماید.

بر اساس قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوب 4/9/1396 مجمع تشخیص مصلحت نظام تنها مرجع رسمی تایید صلاحیت در کشور، مرکز ملی تایید صلاحیت ایران است که وظیفه تایید صلاحیت فنی و سیستمی نهادهای ارزیابی انطباق نظیر آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون، شرکت های بازرسی کننده و  شرکت های گواهی کننده را بر عهده دارد تا گواهینامه های صادره در سطوح بین المللی، منطقه ای و ملی دارای اعتبار باشد.

در ارزیابی همترازی موفق به دریافت گواهینامه عضویت در اتحادیه تایید صلاحیت آسیا-اقیانوسیه و مجمع بین المللی تایید صلاحیت شدید ؛ اعتبار این گواهینامه در چه حد است؟

عضويت در مجامع بين المللي تاييد صلاحيت به مشتريان و متقاضيان سازمانهاي اعتبار بخشي (Accreditation Body) اطمينان مي دهد كه سازمان تاييد صلاحيت كننده شايستگي بين المللي انجام فعاليت هاي مربوطه را دارد و گواهي نامه هاي صادره توسط آن در سرتاسر دنيا معتبر و مورد اطمينان است. همچنين استفاده از مزاياي عضويت و كسب اعتبار بين المللي درجهت تسهيل صادرات وكمك به حذف موانع تجاري در راستاي الزامات سازمان تجارت جهاني WTO قرار دارد.

سازمانهاي بين المللي و منطقه اي نظير سازمان تجارت جهاني WTO وكميسيون اتحاديه اروپايي EU از اين سازمانها حمايت مي كنند. اين مجمع بين المللي پيوسته به منظور حصول اطمينان از اعتبار جهاني گزارشات ارزيابي و همساني تاييد هاي مربوطه، اصولي را براي يكسان سازي ضوابط تاييد صلاحيت و مراحل ارزيابي بنيان مي نهند. بدين صورت سازمانهاي تاييد صلاحيت شده ايراني در جهان به رسميت شناخته مي شوند.

در پایان، سخن آخر شما با مخاطبان این مرکز چیست؟

سامانه جست و جوی گواهینامه مجمع بین المللی تایید صلاحیت که به مناسبت روز جهانی تایید صلاحیت به نشانی www.iaf.certsearch.org راه اندازی شده است ، یک ابزار بسیار مهم برای پشتیبانی از مقامات رسمی فراهم کننده کالا و خدمات است. این سامانه در حال حاضر 700 هزار گواهینامه سیستم مدیریت از تامین کنندگان گواهی شده را شامل می شود که به خریداران اجازه خواهد داد تا تامین کنندگان احتمالی خود را کنترل نموده و اطمینان حاصل کنند که گواهینامه سیستم مدیریت دارای اعتبار اخذ کرده اند یا خیر . این موضوع همچنین کمک می کند که میان گواهینامه های صادره توسط نهادهای گواهی کننده تایید صلاحیت شده و گواهینامه های صادره توسط نهادهای گواهی کننده تایید صلاحیت نشده تمایزی به وجود آمده و اعتبار گواهینامه ها قابل بررسی باشد.

نسخه چاپي    ارسال به دوست

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج